Bu yoga hareketleri bağırsaklarınızı düzenliyor

ABD merkezli Yale Fonksiyonel Gastrointestinal Bozukluklar Programı direktörü Dr. Jill Deutsch, yoga seanslarının yavaş sindirim sistemini harekete geçirmeyi başardığını söylüyor.

Aynı zamanda bir yoga öğretmeni olan Dr. Deutsch, düzenli bir uygulamanın sindirim organlarını uyarmaya, tuvalete çıkmanıza yardımcı olan kasları güçlendirmeye ve rahatlamayı başlatmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Sindirim organlarınız karnınızın etrafında yer aldığı için bu bölgeyi büken hareketler bölgedeki aktiviteyi uyarabilir.

Uzmanlar, midenize ve kolonunuza hafif bir baskı uygulanmasının, gaz veya dışkıyı bağırsak yolu boyunca hareket ettirebileceğini söylüyor.

Yoganın çeşitli pozları da istediğiniz bağırsak hareketliliğine ulaşmanıza yardımcı olabiliyor. İşte işinize yarayabilecek beş yoga pozu…

KEDİ POZU

YogaSix’in kıdemli usta eğitmeni Valerie Lucas, Self’e, bu pozdaki pelvik hareketin sindirim yararlarının anahtarı olduğunu söylerken “Gaz ağrısını hafifletmeniz ve sindirimi teşvik etmeniz için faydalıdır” yorumunda bulundu.

ÇELENK POZU

Genellikle çömelme olarak bilinen Malasana, yogilerin ayaklarını omuzlarından daha geniş bir şekilde yerleştirmesini, dizlerini bükmesini ve dizlerini açmak için dirseklerini kullanmasını sağlar. Uzmanlara göre bu poz da bağırsak faaliyetleri için oldukça faydalıdır.

DİZDEN GÖĞSE POZU

Uzmanlara göre, bu yoga pozu gaz, şişkinlik ve karın rahatsızlığı yaşayanlar için mükemmel. Karna önden arkaya doğru hafifçe masaj yaparak rahatlama sağlıyor.

ÇOCUK DURUŞU POZU

Bu poz özellikle vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olmakta iyidir. Daha rahat bir vücut, dışkılama olasılığı daha yüksek olan bir vücuttur.

Dr. Deutsch, “Çocuk duruşu pozu, bel gerginliğini azaltmak için pelvik taban kas sisteminin açısını değiştirmeye yardımcı oluyor” dedi.

MUTLU BEBEK POZU

Dr. Deutsch, bu egzersizin pelvik tabanınızı harekete geçirirken aynı zamanda bir iç masaj da sağlayabileceğini söyledi.

Bu pozisyonda sırtüstü olduğunuz için yer çekimine karşı koymanıza gerek kalmaz, bu da kaslarınızın gevşemesini kolaylaştırabilir.

Bu da kaslara sadece uzama değil aynı zamanda gevşeme şansı da veriyor. Böylece gaz ve şişkinlik ağrılarını hafifletmeye de yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir